8 Ekim 2011 Cumartesi

Sosyal Sorumluluk Projesi Dediğin Böyle OlurSon zamanlarda televizyonlarda Anadolu Sigorta'nın "Bir Usta Bin Usta" adında bir reklamı var. Kültür Bakanlığı'nın danışmanlığı ile yapılan bu sosyal sorumluluk projesinde Anadolu’da kaybolmaya yüz tutan mesleklere olan ilgiyi artırmak ve bu mesleklerin yeniden canlanmasını sağlamak amaçlanıyor. Belirlenen illerde yürütülecek eğitim çalışmalarına 10 yıl boyunca kaynak sağlayacak olan Anadolu Sigorta bence son yılların en çarpıcı sosyal sorumluluk projesine imza atıyor.

Her yıl belirlenecek 5 ilde yirmi kişiye eğitim verilmesi planlanan projede yılda 100 kişi geleneksel işkolları ile ilgili mesleki eğitim almış olacak. 10 yıllık bir süreçte 1000 kişinin yaklaşık 50 meslekte yetkinlik kazanması ve bu mesleklerin bulundukları illerde sürdürebilir konuma ulaşması hedefleniyor. Kursiyerler teknik donanıma sahip olduktan sonra Türkiye İş Bankası'nın hazırladığı özel koşullu krediden de yararlanabilecekler.

Bazı şirketlerin yapmış olmak için yaptıkları sosyal sorumluluk projelerine kıyasla bu proje eğer doğru işlenmeye devam edilirse uzun vadede hem Anadolu Sigorta hem de ülkemiz için çok faydalı olacaktır. Unutulan ata meslekleri tekrardan canlanıp bir sürü usta yetişecek, istihdam yaratılacak ve en önemlisi ülkemize gelen turistlere çakma t-shirt satmak yerine kültürümüzü ve değerlerimizi simgeleyen bir çok güzel ürün satılacak.

Hiç yorum yok: